Ziołolecznictwo – jak wygląda obecnie?

Ziołolecznictwo było przez pewien czas zapomnianą dziedziną. Obecnie jednak bardzo wiele osób interesuje się w jaki sposób można leczyć i zapobiegać niektórym schorzeniom właśnie przez stosowanie odpowiednich ziół. Jak wygląda obecne ziołolecznictwo i co jest w nim wykorzystywane?

Ziołolecznictwo – nowe możliwości, stare przepisy

Leczenie ziołami w dawnych czasach polegało zazwyczaj na stosowaniu ziół, które rosły najbliżej. Obecnie również często stosuje się taki surowiec, ponieważ w wielu przypadkach najbardziej skuteczny jest na przykład świeży sok. Tak używa się między innymi takich ziół jak:

  • glistnik jaskółcze ziele
  • babka pospolita

Soku z glistnika można użyć do kuracji przeciwko brodawczakowi, po prostu codziennie smarując nim zmiany. Rozgnieciony liść babki pospolitej można za to przykładać do ran, aby te szybciej się goiły.

Zbieranie świeżych ziół w wielu przypadkach byłoby najlepszym rozwiązaniem, jednak wtedy traci się możliwość leczenia na przykład w okresie zimowym. Dlatego tak popularne stały się zioła suszone, z których można przygotować napar o każdej porze roku. Nowoczesne ziołolecznictwo idzie jednak dalej – w leczeniu są wykorzystywane także olejki i ekstrakty. I to nie tylko z ziół, które rosną w okolicy, ale także takich, których nie można znaleźć w danym klimacie. Bardziej stężone substancje czynne zawarte w ziołach często są stosowane również w lekach i warto jest o tym pamiętać. Tak dzieje się na przykład w przypadku sylimarolu – środka opartego na sylimarynie, substancji zawartej w ostropeście plamistym. Sam ostropest często wykorzystywany jest w celu poprawy pracy wątroby i przyspieszeniu procesu jej regeneracji.

Nowoczesne preparaty w leczeniu ziołami

Jednym z preparatów, który można uznać za nowoczesny, jest olejek z oregano. Jego pozyskanie w dawnych czasach nie było zbyt łatwe. Obecnie, dzięki coraz lepszej wiedzy, olejek ten można kupić nie tylko w zielarniach, ale także w sklepach ze zdrową żywnością. Jego działanie można porównać do działania czosnku, jednak według niektórych źródeł olejek z oregano jest bardziej skoncentrowany pod tym względem. Warto pamiętać, że ten preparat jest zazwyczaj bardzo ostry w smaku, dlatego też niektóre osoby decydują się na stosowanie go w postaci kapsułek. Należy także widzieć, iż olejek z oregano nie jest wskazany, jeśli błona śluzowa żołądka jest podrażniona. Zdecydowanie lepiej jest w takiej sytuacji najpierw wyleczyć tego typu stan zapalny.

Innym dość nowoczesnym środkiem jest ekstrakt z dziurawca. Stosowany jest on w przypadku obniżenia nastroju i problemów z bezsennością, ponieważ wpływa na podwyższenie poziomu serotoniny w organizmie.